Република Србија
ДРУГО ОСНОВНО ЈАВНО ТУЖИЛАШТВО У БЕОГРAДУ

Друго основно јавно тужилаштво у Београду, пре четри године, започело је подршку жртвама насиља кроз њихово еконмско оснаживање као предуслов за излазак из насиља.

Полазећи од Закона о спречавању насиља у породици који предвиђа да у раду група за координацију и сарадњу поред сталних чаланова које чине јавни тужиоци , представници Центара за социјни рад и полиције, по потреби могу учествовати и представници образовних, васпитних и здравствених установа, Националне службе за запошљавање, представници других правних лица и удружења која пружају подршку и заштиту жртвама, Друго основно јавно тужилаштво позвало је у рад група за координацију и сарадњу представнике националих служби и Аутономног женског центра са циљем да се кроз заједничку и убрзану размену информација, жртвама олакаша поступак добијања посла како би се економски осамосталиле.

Овакав мултисекторски рад за четири године на подручју општина Чукарица, Раковица , Вождовац и Гроцка, дао је фантастичне резултате јер је подршка пружена за преко 500 жртава од којих је преко 100 жртава добило посао, један мањи број одбио подршку док се са осталима и даље активно ради. Само у протеклој години (2023) подршка је пружена у односу на 120 жртава од којих се 32 запослило.

Поред запошљавања жртава, важно је истаћи да је поред убрзаног и приоритетног запошљвања жртава, задатак рада ових група био и одклањање сметњи за запошљавање кроз пружање других видова подршке-психолошке, здравсрвене, правне а све у функцији оснаживања и оспособљавања жртава за рад.

На овакав начин велики број жртава стекао је образовање, посебна знања и вештине , преквалификовао се, оспособио се за предузетнички рад, што је изузетно значајно ако се има у виду да су жртве насиља најчешће не само економски зависне већ и лишене могућностуи да се саме оспособе и изборе за своју егзистенцију због чега најчешће трпе и остају у насиљу.

Статистичи подаци показују да је овад вид подршке пружан најчешће женама , са различитим занимањима и са различитим степеном образовања од основног до највишег степена.

Послови на којима су се жртве запошљавале , били су најразличитији од пекарки, неговатељица, медицинских сестара до покретања сопствених послова док су се жртве са високом стручном спремом запошљавале у складу са својим квалификацијама.

Идентификација жртава којима је потребна ова врста подршке врши се најчешће кроз рад група за координацију и сарању као и кроз рад Аутономног женског центра са жртвама , који је дао значајн допринос не само у идентификовању жртава већ првествено кроз психолошку подршку која најчешће предходи овом виду подршке.

Са друге стране, жртве насиља које желе да се запосле често су се и саме непосредно јављају Националној служби за запошљавње која о томе обавештава групу која о свим жртвама и пруженим подршкама , предузетим радња води прецизну евиденцију.

Друго основно јавно тужилаштво наставиће и даље заједно са Центрима за социјни рад , Аутономним женским центром и Националним службма за запошљавање са подручја своје надлежности –општине Чукарица, Раковуца, Гроцка и Вождовац, да пружа овај вид изузетно важне подршке и овим путем позива жртве насиља да и убудуће прихаватају подршку јер она је сигуран корак на путу који води изван насиља.

Овакво поступање тужилаштва указује жртвама да нису саме , да насиље није окружење у коме би требало живети , а институције имају развијене механизме да им пруже потребну помоћ и подршку , што би требало да их оснажи да се истима обрате како би та помоћ и подршка била пружена у пуном капацитету.