Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu, pre četri godine, započelo je podršku žrtvama nasilja kroz njihovo ekonmsko osnaživanje kao preduslov za izlazak iz nasilja.
Polazeći od Zakona o sprečavanju nasilja u porodici koji predviđa da u radu grupa za koordinaciju i saradnju pored stalnih čalanova koje čine javni tužioci , predstavnici Centara za socijni rad i policije, po potrebi mogu učestvovati i predstavnici obrazovnih, vaspitnih i zdravstvenih ustanova, Nacionalne službe za zapošljavanje, predstavnici drugih pravnih lica i udruženja koja pružaju podršku i zaštitu žrtvama, Drugo osnovno javno tužilaštvo pozvalo je u rad grupa za koordinaciju i saradnju predstavnike nacionalih službi i Autonomnog ženskog centra sa ciljem da se kroz zajedničku i ubrzanu razmenu informacija, žrtvama olakaša postupak dobijanja posla kako bi se ekonomski osamostalile.
Ovakav multisektorski rad za četiri godine na području opština Čukarica, Rakovica , Voždovac i Grocka, dao je fantastične rezultate jer je podrška pružena za preko 500 žrtava od kojih je preko 100 žrtava dobilo posao, jedan manji broj odbio podršku dok se sa ostalima i dalje aktivno radi. Samo u protekloj godini (2023) podrška je pružena u odnosu na 120 žrtava od kojih se 32 zaposlilo.
Pored zapošljavanja žrtava, važno je istaći da je pored ubrzanog i prioritetnog zapošljvanja žrtava, zadatak rada ovih grupa bio i odklanjanje smetnji za zapošljavanje kroz pružanje drugih vidova podrške-psihološke, zdravsrvene, pravne a sve u funkciji osnaživanja i osposobljavanja žrtava za rad.
Na ovakav način veliki broj žrtava stekao je obrazovanje, posebna znanja i veštine , prekvalifikovao se, osposobio se za preduzetnički rad, što je izuzetno značajno ako se ima u vidu da su žrtve nasilja najčešće ne samo ekonomski zavisne već i lišene mogućnostui da se same osposobe i izbore za svoju egzistenciju zbog čega najčešće trpe i ostaju u nasilju.
Statističi podaci pokazuju da je ovad vid podrške pružan najčešće ženama , sa različitim zanimanjima i sa različitim stepenom obrazovanja od osnovnog do najvišeg stepena.
Poslovi na kojima su se žrtve zapošljavale , bili su najrazličitiji od pekarki, negovateljica, medicinskih sestara do pokretanja sopstvenih poslova dok su se žrtve sa visokom stručnom spremom zapošljavale u skladu sa svojim kvalifikacijama.
Identifikacija žrtava kojima je potrebna ova vrsta podrške vrši se najčešće kroz rad grupa za koordinaciju i saranju kao i kroz rad Autonomnog ženskog centra sa žrtvama , koji je dao značajn doprinos ne samo u identifikovanju žrtava već prvestveno kroz psihološku podršku koja najčešće predhodi ovom vidu podrške.
Sa druge strane, žrtve nasilja koje žele da se zaposle često su se i same neposredno javljaju Nacionalnoj službi za zapošljavnje koja o tome obaveštava grupu koja o svim žrtvama i pruženim podrškama , preduzetim radnja vodi preciznu evidenciju.
Drugo osnovno javno tužilaštvo nastaviće i dalje zajedno sa Centrima za socijni rad , Autonomnim ženskim centrom i Nacionalnim službma za zapošljavanje sa područja svoje nadležnosti –opštine Čukarica, Rakovuca, Grocka i Voždovac, da pruža ovaj vid izuzetno važne podrške i ovim putem poziva žrtve nasilja da i ubuduće prihavataju podršku jer ona je siguran korak na putu koji vodi izvan nasilja.
Ovakvo postupanje tužilaštva ukazuje žrtvama da nisu same , da nasilje nije okruženje u kome bi trebalo živeti , a institucije imaju razvijene mehanizme da im pruže potrebnu pomoć i podršku , što bi trebalo da ih osnaži da se istima obrate kako bi ta pomoć i podrška bila pružena u punom kapacitetu.